Haber

ASAT dev yatırımlarına bir yenisini ekledi

Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü, Serik ilçesine bağlı Belkıs Mahallesi’ne 58 milyon liralık yatırımla yeni pompa istasyonu kuruyor.

ASAT Genel Müdürlüğü grupları yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Serik ilçesi Belkıs Mahallesi’nde bulunan pompa istasyonu büyük bir yatırımla yenileniyor. Tesisteki pompaların eski olması ve ekonomik ömrünü tamamlaması nedeniyle merkez mahallelerde arızaların artması üzerine vatandaşlar ve muhtarlardan gelen talep üzerine yeni pompa istasyonu imalatına başlandı.

58 MİLYON TL YATIRIM

ASAT Genel Müdürlüğü’nün Serik ilçesine bağlı Belkıs Mahallesi’nde yer alan yeni pompa istasyonu yaklaşık 58 Milyon TL’ye mal olacak. Tesis bünyesinde 4 adet yüksek verimli yatay milli pompa ve elektrik motorları eklenerek tesisin üretim kapasitesi saniyede 560 litreye çıkarılacak. Ayrıca tesise 2 adet jeneratör ilave edilerek olası bir elektrik kesintisinde su terfi sıkıntısının önüne geçilecektir.

SCADA SİSTEMİ İLE TAKİP

Eski tesisin SCADA sistemine sahip olmaması nedeniyle depo katlarının kontrol edilememesi, daha fazla operatör ile çalışılarak iş yükü yaratması gibi sorunların yeni terfi istasyonuna entegre edilerek çözülmesi amaçlanmaktadır. SCADA sistemine aktarılır.

SCADA sistemi ile arızalara daha hızlı müdahale edilebilmektedir.

MAHTARLAR BİLGİLENDİRİLDİ

ASAT Su Şebeke ve Arıtma Tesisleri Daire Başkanı Osman Sütçü, Serik ilçesine bağlı 60 mahalle muhtarı ile birlikte üretim aşamasında olan terfi istasyonunu ziyaret ederek bilgi verdi.

Tesisin Serik’e katkılarını muhtarlara anlatan Sütçü, “Bu içme suyu üretim tesisi 1990’lı yıllarda yapılmış çok eski bir içme suyu üretim tesisiydi. Depoya yeterince içme suyu pompalayamadık ve tanıtımını yapamadık. Buradaki 200 litrelik pompalarımızı 560 litrelik pompalarla yeniledik. Çalışma tamamlandığında Serik bölgesinin içme suyu sorunu da çözülecek. Ayrıca bu çalışmanın devamı olarak buradan honaz deposuna kadar 7400 metrelik sınır boyunca 500 gauge ACB borularını yeniliyoruz. Burada yapılan iki çalışmayı da tamamladıktan sonra yaklaşık 30 yıllık Serik bölgesinin içme suyu sorununu çözmüş olacağız.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haberfatsa.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu