Haber

Depremin Vurduğu Suriye’de ABD’nin Yaptırımlarını Protesto Eden Halk: “Yazıklar Olsun”

Suriye2.500’den fazla kişinin ölümüne neden olan şiddetli depremin ardından insanlar SuriyeYardım faaliyetlerine engel olan ABD yaptırımları yüzünden başını çok belaya soktu.

Depremden en çok etkilenen Halep’te 7.7 büyüklüğündeki depremin ardından hala yıkılmaya devam eden binalar var.

DUYURU (İngilizce): MONSEF MEMARI, Xinhua Suriye muhabiri:

“Şu anda Suriye’deyim. 6 Şubat’ta meydana gelen şiddetli deprem kentte büyük yıkıma neden oldu. Bölgedeki depremzedeler açlık ve soğuktan kıvranıyor ve yardım malzemelerinin başlarına gelmesini beklemekten başka yapacak bir şey yok. Ancak ABD, Suriye’ye yönelik tek taraflı yaptırımlar uyguluyor: “Bu durumda, uluslararası kurtarma ve sağlık kaynaklarının Suriyelilere ne zaman ulaştırılacağı belirsizliğini koruyor. Halihazırda sıkıntıda olan depremzedelerin yaşadığı sıkıntının devam edeceği anlaşılmaktadır.”

Suriyeliler, ülkenin çaresizce yardıma ihtiyacı olduğu bir zamanda ekonomik yaptırımları kaldırmadığı için ABD’ye öfkeli.

SES 1 (Arapça): AESHA AL-HILU, Suriye vatandaşı:

“Şok olduk, dehşete kapıldık. Uyuyorduk ve bu kabusa uyandık. Çocuklarım çığlık çığlığa ağlıyordu. Evden nasıl çıktığımızı anlamadık. Yardıma ihtiyacımız var. Üzerimizde sadece kıyafetlerimizle çıktık. Artık bunun ekonomiyle alakası yok, her şeyden bıktık, bu yaptırımlar bizi cezalandırıyor, ‘Ama biz bir şey yapmadık. Ayıp onlara. Bizi hangi hakla yargılayıp cezalandırıyorlar? Bu yaptırımları kaldırmaları bir kural. Ayıp onlara. Suriye halkını çok fazla cezalandırıyorlar.”

SES 2 (Arapça): MUHAMMAD BASALAT, Suriye vatandaşı:

“Durum felaket. Yardıma çok ihtiyacımız var çünkü bu doğal afetler uluslararası çalışmayı gerektiriyor. Yardımların ulaştırılmasında en çetrefilli şey yaptırımlar. Sorunun kökü yaptırımlar. Yaptırımlar nedeniyle insanlar çok mağdur oluyor. • Bu yaptırımların kaldırılması bir öncelik çünkü “Onların hiçbir ilişkisi yok ve adil değiller. Savaşı ve getirdiği yükleri unutmadık. Savaşta yerinden edilmeyenler bugün yerinden ediliyor.”

xinhua Haberler Ajans muhabirleri Şam’dan bildiriyor. (XHTV)

Kaynak: Xinhua / Güncel

pazaryolu-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu