Ekonomi

Ekonomist Timothy Ash’ten dolar yorumu: Mevcut düzen sürdürülebilir değil

Cuma günü dolar kuru 20 TL’yi geçerek rekor kırarken, Türk lirası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim zaferinin ardından dolar karşısında tüm zamanların en düşük seviyesine yaklaştı. Cuma gününü 19,96 TL seviyelerinde kapatan döviz kuru, Pazartesi sabahı 20,06 TL seviyelerinde görüldü.

‘TÜRK LİRASI REKOR SEVİYELERE YAKLAŞIYOR’

Reuters haber ajansının haberine göre TL, Pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlarının açıklanmasından bu yana çok şey kaybetti. Haberde şu ifadeler kullanıldı: “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Pazar günü cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanması ve giderek artan otoriter iktidarını üçüncü on yıla uzatmasıyla Türk lirası dolar karşısında rekor seviyelere yaklaştı.”

KÜL: TÜRK LİRASI ÜZERİNDEKİ BASKI AĞIR

Haberde, Londra merkezli uluslararası yatırım şirketi Bluebay’ın yöneticisi Timothy Ash’in görüşlerine yer verildi. “Mevcut düzen sürdürülebilir değil” diyen Ash, “Sınırlı döviz rezervleri ve büyük ölçüde negatif reel faiz oranları ile Türk lirası üzerindeki baskı ağır.”

‘ORTODOX YAKLAŞIMI BENİMSEYECEK’

Gelişmekte olan ekonomilere ilişkin verileri analiz eden Dubai’deki Tellimer firmasından Hasnain Malik, “Erdoğan’ın kazanması hiçbir yabancı yatırımcıyı rahatlatmıyor” dedi. Teneo danışmanlık firmasının eşbaşkanı Wolfango Piccoli, Reuters’e “Erdoğan’ın net bir ekonomik ortodoks yaklaşımı benimsemesi pek olası değil” dedi. (DIŞ HABERLER)

ineboluhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu