Haber

Japonların yüzde 64,9’u savunma harcamaları için vergi artışına karşı

Japonya’da yapılan bir anket, nüfusun yaklaşık yüzde 65’inin hükümetin savunma harcamalarını finanse etmek için vergileri artırma politikasına karşı olduğunu ortaya koydu.

Hafta sonu, resmi Kyodo ajansı, Başbakan Kishida Fumio’nun hükümetinin ulusal savunma harcamalarını finanse etmek için vergi artırma programının kamuoyundaki yansımalarını araştırdı.

2 bin 700’den fazla kişinin katıldığı ankette, katılımcıların yüzde 64,9’u savunma harcamalarının finansmanı için vergilerin artırılmasına karşı olduklarını belirtti.

Araştırmada, hükümetin geçen hafta açıkladığı yeni güvenlik stratejisi, Japonya’dan acil bir durumda “düşman üslerini vuracak karşı saldırı kapasitesine” bakması istendi. Katılımcıların yüzde 50,3’ü yeni açıklanan stratejiyi onayladığını ifade etti.

Katılımcıların yüzde 61’i ise yeni strateji kapsamında Japonya’ya “karşı saldırı kapasitesi” kazandırılmasının komşu ülkelerle gerilimi artırabileceğini savundu.

Kişida’da Fumio hükümetine halk desteği yüzde 33,1’de kaldı. Bu oran, Kişida’nın başbakanlık görevini üstlendiği Ekim 2021’den sonra en düşük kamuoyu tabanı olarak kayıtlara geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu