Haber

Japonya’da gülümsemeyi unutanlara ders veriliyor

Japonya’da Covid-19 salgını sırasında maske kullanırken gülümsemeyi unutanlar eğitim alıyor. Tokyo merkezli gülümseme eğitim merkezi “Egaoiku”nun kurucusu Keiko Kawano, ülkede yaklaşık 3 yıldır devam eden Covid-19 salgını sonrasında maske takmanın alışkanlık haline geldiğini ve bu nedenle birçok insanın daha az gülümsediğini söyledi. Bazı kişilerin gülümsemeyi unuttuğunu ve uzun bir aradan sonra yüzlerini açarak sosyal hayata karışmakta zorlandıklarını belirten Kawano, maske kullanımının kaldırılmasıyla birlikte gülümseme eğitimlerine olan talebin arttığına dikkat çekti. Antrenman döneminde yüz kaslarını doğru biçimde hareket ettirmeye odaklandıklarını kaydeden Kawano, “Bilinçli bir şekilde gülümseyerek insanları mutlu etmeyi amaçlıyoruz. Buna katkı sağladığımız için son derece mutluyuz.”

“Yeniden sağlıklı gülümsemek istiyorum”

Gülümseme eğitimine katılan öğrencilerden Mariko Canada, salgın döneminde sürekli maske kullandığı için gülüşüne değer vermediğini ve sağlıklı bir şekilde tekrar gülümsemeyi hatırlamak için eğitime katıldığını söyledi. Tamaki Sato ise katıldığı eğitimlerde yanak ve göz bölgesindeki kasları hareket ettirmeyi ve sağlıklı bir şekilde gülümsemeyi öğrendiğini belirtti. Bir diğer katılımcı Yuga Sanpei ise “Böyle bir eğitimin olduğunu duyunca kesinlikle katılmam gerektiğini düşündüm” dedi.

Japonlar maske kullanmaya devam ediyor

Covid-19 salgını sırasında hükümetin hiçbir zaman maske kullanmak zorunda olmadığı Japonya’da maske kullanımının salgından önce yaygın olduğu biliniyor. Hükümetin maske kullanımı önerisini 13 Mart’ta kaldırdığı ülkede, uzmanların açık alanlarda maske takmanın gerekli olmadığını belirtmesine rağmen toplumsal baskı nedeniyle birçok kişi hala maskesiz dışarı çıkmıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu