Yaşam

Mevlüt Çavuşoğlu: Yaraları birlikte saracağız

Türkiye, 18 gün önce Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 ilde büyük yıkıma neden olan depremin yaralarını sarıyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Lübnan Dışişleri Bakanı Abdullah Bouhabib ve Ulaştırma Bakanı Ali Hamie ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuştu.

Çavuşoğlu, deprem sonrası alınan uluslararası yardımlara da değindi. ‘Yaraları birlikte saracağız. Bunu atlatacağız’söz konusu.

“Uluslararası toplumdan da destek alıyoruz”

Çavuşoğlu, arama kurtarma çalışmalarına yardım eden Lübnanlı ekiplere teşekkürlerini dile getirerek, şu ifadeleri kullandı:

Lübnan’dan bir ekip 3 vatandaşımızı enkaz altından çıkardı. Lübnan halkına dayanışma ve destekleri için teşekkür ediyoruz. Uluslararası toplumdan da destek alıyoruz.

BM acil çağrı mekanizmasını devreye sokarak acil ihtiyaçların karşılanması için yardım çağrısında bulundu. Kurumlarımızla birlikte başta AFAD olmak üzere BM’nin katkısının 3 ayda nereye harcanacağı konusunda çalışıyoruz.

“Yaraları birlikte saracağız”

Avrupa Birliği Komiseri buradaydı. AB, önümüzdeki günlerde Türkiye’ye yardımcı olmak için uluslararası bir konferans düzenliyor. Sonunda elbette bu yaraları hep birlikte saracağız. Dost ve kardeşlerimizin desteği ile. Bunu atlatacağız.

“Lübnan’la kardeşlik ve dayanışma içindeyiz”

Lübnan ile her zaman kardeşlik ve dayanışma içindeyiz. Tarihi bir dostluk bağımız var. Birçok bahiste hemfikiriz. Depremden Suriye de etkilendi ve Lübnan da burada destek verdi. Bunun için de teşekkür ederim. Kim etkilenirse yardım etmeliyiz. Biz de Suriye’ye giden yardımlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. BM yardımlarının depremden etkilenen Suriyelilere ulaşmasını sağlamak için elbette insani misyonumuzu yerine getireceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu