Teknoloji

Tesla: Çalışanları sendikalaştığı için işten çıkarmadık

Tesla’daki otopilot sistemini tasarlayan 675 kişilik gruptan 27 kişinin işten çıkarılmasıyla Elon Musk’ın sendikalaşma nedeniyle işten çıkarıldığı argümanları konuşulmaya başlandı.

Tesla’dan yapılan açıklamada, ihraç edilen 27 kişinin performans sorunlarının sendikalaşma çalışmaları başlamadan önce tespit edildiği iddia edildi.

Ayrıca çalışanların daha özverili çalışmaları için yöneticileri tarafından uyarıldığı ancak herhangi bir ilerleme kaydedilmediği belirtildi.

SENDİKA NEDENİYLE KOVULDUĞU İDDİASI

Workers United sendikasının Tesla kolu olan Tesla Workers United, Salı günü sendikalaşma çabalarının açıklanmasının ardından New York, Buffalo’daki fabrikadaki işçilerin kovulduğunu iddia etti.

İşten çıkarılan çalışanlar arasında sendikanın komite üyelerinden Arian Berek’in de olduğu belirtildi. Berke “Sendikanın açıklamasından sonra misilleme yaptıklarını düşünüyorum. Utanç verici”dedi.

Starbucks’taki sendikalaşma hareketlerini de örgütleyen Workers United, şirketi ABD Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’na (NLRB) şikayet etti.

“SENDİKASYON ÖNÜNDE VERİLEN BİR KARAR”

Tesla ise işçi çıkarma kararının aslında 3 Şubat’ta, sendikalaşma faaliyetlerinin açıklanmasından önce alındığını savundu.

Öte yandan Musk, 2018 yılında Twitter’da yaptığı paylaşımda, işçilerin sendikalaşması halinde gelecekte şirketten hisse almasına izin verilmeyeceğini söylemişti.

NLRB, iki yıl önce açıklanan kararda Musk’ın bu tweet ile iş kanunlarını ihlal ettiğini bildirmiş ve sendikalaşmayı düşünen çalışanları tehdit etmişti.

polateli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu