Haber

Trabzon’da “Yerel Uyum Buluşmaları” yapıldı

Trabzon’da yaşayan yabancı uyrukluların uyum sürecini hızlandırmak amacıyla “Yerel Uyum Buluşmaları” programı düzenlendi.

Göç İdaresi Başkanlığı ve Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) desteğiyle düzenlenen programa çok sayıda yabancı uyruklu katıldı.

Trabzon Vali Yardımcısı Hacı Osman Hökelekli, Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde düzenlenen programın her alanında Türkiye’de ikamet eden yabancı uyrukluların sosyal hayata uyumunu her yönüyle desteklediklerini belirterek, “Bu konuda tüm kamu kurumlarıyla yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Devam edeceğiz.Kamu kurumlarımıza desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.” dedim.

Göç İdaresi Başkanlığı Uyum Faaliyetleri Daire Başkanı Burak Yaşar, Göç İdaresi Başkanlığı’nın çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Göçün birden fazla kamu kurumunu ve paydaşlarını ilgilendiren bir konu olduğuna değinen Yaşar, “Bugün 190’dan fazla farklı milletten 5 milyondan fazla yabancının ülkemizde bir arada barış ve huzur içinde yaşadığını biliyoruz. ekonomik olarak özgürleşmeleri ve bu özgürleşme ile kendilerini geliştirirken çocuklarını ve toplumu da geliştirmeleri bizim için çok önemli.” dedi.

Trabzon İl Göç İdaresi Müdürü Ramazan Latifoğlu da kurumun amaçları doğrultusunda geçen yıl Trabzon’da 104 program yürütüldüğünü belirtti.

IOM Proje Sorumlusu Melis Kurucu, 74. “Yerel Uyum Toplantıları”nı Trabzon’da yapmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Proje kapsamında 81 ilde 100 toplantı planladıklarını belirten Kurucu, “Misafirlerimize Türkiye’de kaldıkları süre boyunca erişebilecekleri haklar ve hizmetler konusunda en doğru, ilk elden bilgilendirmeyi amaçlıyoruz. ” dedim.

Konuşmaların ardından Göç İdaresi Müdürlüğü’nden Merve Demirkan Düger “Türkiye’de Sosyal Uyum” konulu sunum yaptı.

Oratoryo ile devam eden program kapsamında katılımcılar, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşu ve dernek temsilcileri tarafından hazırlanan el sanatları standını ziyaret etti.

haber-gomec.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu