Haber

Bulgaristan ve Romanya Schengen Bölgesine Katılmak İstiyor

Avusturya’da temaslarda bulunan Bulgaristan Başbakanı Nikolay Denkov, Schengen bölgesine katılmak için onay bekleyen Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen bölgesine ve Avrupa Birliği’ne (AB) daha faydalı olacağını belirtti.

Bulgaristan Başbakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Denkov, Avusturya Başbakanı Karl Nehammer ile görüşmesinin ardından basına açıklama yaptı.

Denkov, “Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen Bölgesi’ne katılması durumunda düzensiz göç daha kolay kontrol altına alınacaktır.” dedi. söz konusu.

İki ülkenin Schengen bölgesine kabul edilmesini isteyen Denkov, Yunanistan ile Romanya arasındaki sınırların kaldırılmasının Bulgaristan’a sağlayacağı avantajları anlattı.

Bulgaristan’ın AB’nin Türkiye ve Sırbistan ile olan dış sınırlarını daha iyi korumak için ek insan ve malzeme kaynağı yaratabileceğini anlatan Denkov, “Mal taşımacılığı alanında AB’nin iç sınırlarında bekleme günleri önlenecektir. Dolayısıyla Türkiye, Bulgaristan ve Romanya” “Orta ve Batı Avrupa’dan mal taşıma maliyetini azaltacak.” dedi.

Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen bölgesine katılmasının sağlayacağı diğer faydaların arasında gıda fiyatları ve enflasyonun düşürülmesinin de yer aldığını belirten Denkov, “Bundan hepimiz faydalanacağız. Katılım, Doğu ve Afrika’daki tüm ülkelerin siyasi istikrarına katkı sağlayacaktır. Orta Avrupa. Schengen bölgesinin dışında.” Kalırsak hepimiz acı çekeriz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu