Haber

Kahramanmaraş’ta alıç fidanı ile arıcılıkta verimin artırılması hedefleniyor

Afşin Belediyesi tarafından oluşturulan lavanta tarlasına dikilen alıç fidanları ile arıcılıkta verimliliğin artırılması amaçlanıyor.

Afşin Belediyesi ve Hacettepe Üniversitesi iş birliğiyle yürütülen proje kapsamında oluşturulan lavanta tarlasında, arıların verimini artırmak amacıyla Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü’nden temin edilen yaklaşık bin alıç fidanı toprakla buluşturuldu.

Belediye Başkanı Mehmet Fatih İnanç, etkinlik sayesinde arıların bir yandan lavanta balı üretirken bir yandan da alıç bitkisindeki polenlerden yararlanacağını söyledi.

İtimat, fidanların büyümesiyle bölge halkının alıç meyvesi ihtiyacının da karşılanacağını söyledi.

“Afşin coğrafyasında ve Binboğa Dağları’nda bağ ve bahçelerimizde sıkça bulunan doğal ağaçlarımızdan alıç fidanını lavanta tarlamıza uyguluyoruz. Bin adet alıç fidanımız lavanta tarlamızın bir yanını kaplayacak. Arılarımız arılarımızda. ev lavanta balı üretirken alıç bitkisinin polenlerinden de faydalanacak Hacettepe Üniversitesi Arı Arı Eserleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. bir alıç ormanı olacak.”

Güven, lavanta tarlasının diğer tarafına badem fidanı dikileceğini belirterek, uygulamanın arılar için faydalı olacağını düşündüklerini kaydetti.

haber-carsamba.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu